Komáři všech možných druhů budou letos mimořádně hladoví. Aspoň to je názor CDC

 

A to určitě nejsou dobré zprávy, jelikož letošek by proto zákonitě měl být i tím nejhorším rokem vůbec pro výskyt nemocí přenášených komáry.Jednou ze skutečně masivních hrozeb je virus Zika, západonilský virus a máme tu i horečku Dengue. To vše jsou velmi nepříjemné nemoci, ba často se smrtelným koncem. Ale problém leckde po světě je, že někteří bodaví živočichové jsou natolik malí, že se dostanou i skrze sítě proti hmyzu (u těch s příliš velkými oky).

 

 

 

 

To vše vede k položení klíčové otázky: Co máme dělat, abychom se těchto kousavých tvorů zbavili? Jak naznačili vědci z Mexické státní univerzity, podle studie na toto téma konané v roce 2015 jsou látky s DEET (Diethyltoluamid) jednoznačně nejvíce efektivní.

Efektivita DEET v repelentu závisí na jeho koncentraci (aspoň přes 25 % vydrží i 6-8 hodin venku, menší koncentrace se musí nanášet každé 2-4 hodiny). Kdo nesnáší vše umělé a jedovaté (a insekticidy nevyjímaje), tak může sáhnout i po eukalyptovém oleji (ale pozor, není vhodný pro děti do 3 let).

Poměrně slušně si vedou i látky „picaridin" a „IR3535", dvě chemikálie z let osmdesátých. Jakýkoliv repelent s výše řečenými by měl vyhovět. Určitě prý ale nic nepokazíte, když si vezmete i šaty s co nejhustším vláknem (a pozor, ne tmavé věci) a dáte si ponožky do bot.

Sonické plašiče komárů jsou totiž víceméně na nic, jak ukázala studie, ba naopak komáry možná ještě přitahují. A totéž platí i pro náramky s olejem, svíce z citronely a B1 náplasti, můžete je nechat klidně v šuplíku.

 

WEST NILE VIRUS už i v ČR zabíjí

Do 1.10.1018 je evidováno na jižní Moravě jedno úmrtí a tři onemocnění v průběhu léta 2018. Tyto případy byly prokazatelně způsobeny na našem území.

Víte, že?

Používané látky v produktech PREDATOR

Zika aktuálně

Riziko přenosu infekce virem Zika v časných jarních měsících je nízké, protože klimatické podmínky v Evropě nejsou na jaře pro komára vhodné. Podmínky pro aktivitu komářích přenašečů se zlepšují se zvyšováním teploty, zvláště v jižní Evropě, i s ohledem na dlouhodobou teplotně nadprůměrnou letošní předpověď pro západní Evropu. Během letní sezóny je tedy obecně riziko onemocnění přenosných komáry (např. dengue, chikungunya, Zika virus, West Nile virus atd.) od infikovaných cestovatelů možné v oblastech EU, kde se zejména komár rodu Aedes albopictus vyskytuje.